Trénink agility pravidelně probíhá každou neděli od 16:00 hodin! Čas výcviku není pevně stanoven, vedoucí výcviku informuje členy skupiny vždy aktuálně, například dle povětrnostních podmínek.

Jistě všichni znáte klasický koňský parkúr - na vyhrazeném prostoru jsou umístěny skokové překážky, které jezdec s koněm absolvuje v předem určeném pořadí. Z toho kolem roku 1978 v Anglii vznikl pro psy sport zvaný agility. Jeden zdroj uvádí, že agility prý vzniklo jako zábava pro voříšky, co nemůžou chodit na výstavy, druhý ale tvrdí pravý opak - že agility se poprvé objevilo jako zpestřeni přestávky při světoznámé Cruftově výstavě. Dnes agility běhají voříšci i čistokrevní psi a spolu s nimi děti, mládež, dospěli, ale i důchodci, a to na celém světě. Agility se provozuje jako zábava pro široké masy pejskařů, ale také jako vrcholový sport, který má dokonce svoje mistrovství světa.

Určité rozdíly mezi psím a koňským parkúrem jsou, a to především ve velikosti překážek (ty psí jsou mnohem menší). Pejsci jsou však mnohem pohyblivější, takže kromě klasických skokových překážek mívají, v parkúru zařazen i slalom, kladinu, šikmou stěnu, houpačku, skok daleký, proskokový kruh, pevný a laťkový tunel. Dalším, poměrně podstatným rozdílem je to, že psovod na psovi nesedí jako jezdec na koni, ale běží vedle něj. Pes nemá vodítko ani obojek a psovod jej ovládá pouze slovními povely, vlastním pohybem a ukazováním. Vzájemný dotek psa a psovoda se hodnotí jako chyba. Odměnou je potom pohráni s lidským parťákem, pamlsek nebo například hračka.

Agility může dělat téměř jakýkoliv pejsek, samozřejmě však existují vhodnější plemena na agility, jako například border kolie, pudl, sheltie a podobně. Skvělých úspěchů dosahují i různí kříženci. V poslední době se často na agilitách objevují i trpasličí plemena pejsků.

Poslední dubnová sobota letošního roku byla na našem kynologickém cvičišti ve znamení kynologického sportu – agility.

Našim záměrem bylo naplnit závěry naší členské schůze, kde jsme se usnesli na tom, že zahájíme kroky k rozšíření naší činnosti o další oblast, tedy o kynologický sport agility. Jako vstupní záležitost pokládáme právě naši akci, kterou jsme pořádali pod názvem AGILITY pro všechny. Už název napovídá tomu, že chceme tento progresivní sport přiblížit běžným lidem, kteří hledají cestu jak svého čtyřnohého kamaráda zaměstnat a při tom se ještě věnovat vlastnímu pohybu, což je také velmi důležité pro naše zdraví. Pokud se v budoucnu ze zájemců rekrutuje pejskař, který by chtěl v této oblasti také soutěžit, tak chceme být připraveni na jeho podporu.

Naše akce přilákala jak milovníky psů z našich řad, tak i pejskaře, kteří byli jen zvědaví, co že se to děje na našem krásném kynologickém cvičišti v areálu zvaném Radar. V první části mohli návštěvníci sledovat videoprojekci z vrcholných agility soutěží, aby se podívali, kam až se dá dojít.

Druhá část patřila odborným lektorkám, které za námi přijely z Ostravy. Jednalo se o paní Ivanu Šebkovou a slečnu Renatu Mojžíškovou, která ze Studénky pochází a se svým bíglem Baryčkem mimo jiné úspěchy, dosáhla až na titul mistra republiky. Lektorky provedly zajímavou přednášku na téma agility, kterou podpořily skvělou praktickou ukázkou.

Ve třetí části akce mohli návštěvníci projít parkurem pod odborným dohledem lektorek, což mnoho z nich taky využilo. Zjistili tak, že tento kynologický sport patřičně protáhne nejen tělo jejich psů, ale také tělo psovoda.

Po této oficiální části se dostalo také na dovednostní soutěže, při nichž museli parkurové překážky překonávat rovněž psovodi či přítomné děti samy. Závěrem se dostalo taky na spálení velmi odolné čarodějnice. Celou akci podpořilo krásné počasí.

Co bude dále? Nyní se náš oddíl sportovní kynologie Sportovního klubu policie Ostrava se sídlem ve Studénce bude snažit dát dohromady zájemce o toto kynologické odvětví, abychom mohli zajistit odborné vedení. Další výcviky budou probíhat po zajištění alespoň základních překážek parkuru a podle zájmu se dohodneme jak dále. Občané našeho města mohou kynologické dění sledovat na našich webových stránkách www.kynologie-studenka.cz nebo se přímo přijít podívat na naše nedělní výcvikové dny, které probíhají v kynologickém areálu zvaném Radar ve Studénce, na konci ulice polská.

Lg-12-z-117Lg-28-z-117Lg-97-z-135Lg-96-z-118